top of page

צמחונות וטבעונות

עשייה למען החי, הצומח האדם והסביבה על ידי קידום אורח חיים של צמחונות וטבעונות

20210518_153113-removebg.png
20210518_153107-removebg.png

 

במה מדובר?

ייצור מזון מן החי פוגע בסביבה בשל זיהום מים וקרקע בפסולת ממשקים תעשייתיים, ממשחטות וממפעלים לעיבוד בשר, אך גם בשל הבזבוז האדיר הכרוך בשימוש בדגנים, קטניות ומים מתוקים להאכלת ולהשקיית בעלי חיים במקום לצריכה אנושית ישירה.

 

70% מהיערות שנכרתו באמזונס הפכו לשטחי מרעה לבקר, וגידולי מזון לבעלי-חיים. אלו תורמים ישירות להרס היערות משמיד את בית הגידול של אלפי בעלי-חיים, ולכן תעשיית הבשר היא אחד הגורמים העיקריים לצמצום המגוון הביולוגי. סגירת משקי חי בעולם - יכולה לבלום שינויי אקלים הרסניים ולפנות שטחי קרקע עצומים בגודל של כמה אוסטרליות. כמו כן, נתונים שנאספו אודות פליטות גז המתאן (CH4) מבעלי חיים הוכחו כתורמים משמעותיים להיקפי פליטות הגזים השליליים.

אדם צמחוני, הבוחר באורח חיים ותזונה צמחונית, הינו אדם שנמנע מאכילת כל בעלי החיים למיניהם. אנשים צמחוניים נמנעים מאכילת מוצרי מזון כמו בשר, עוף, דגים וכדומה. ישנם סוגים שונים של תזונה צמחונית. למשל, המוכרת מבניהם היא התזונה הצמחונית-פסקטריאנית. האנשים הבוחרים בתזונה זו נמנעים מאכילת בעליי חיים אך עדיין אוכלים דגים ומאכלי ים.  

לעומת האדם הצמחוני, האדם הטבעוני, הבוחר באורח חיים ותזונה טבעונית, אינו אוכל מוצרי מזון שמקורם מן החי. כלומר, בנוסף לאי-אכילת בעלי חיים, האדם הטבעוני נמנע גם מאכילת כל מזון המופק מבעלי חיים כגון מוצרי חלב, ביצים ויש שנמנעים גם מדבש. 

מדוע אנשים מחליטים להיות צמחוניים או טבעוניים?

קיימות סיבות רבות לבחירה באורח חיים צמחוני או טבעוני, אחת הסיבות העיקריות לבחירה באורח חיים צמחוני או טבעוני היא אידיאולוגית. 

האנשים הבוחרים בצמחונות או בטבעונות מסיבה זו, מאמינים שאין לבני אדם את הזכות לשלוט בבעלי החיים ולהשתמש בהם לצורכי מזון. מדוע לנו הזכות למנוע מהם לחיות חיי חופש? חיים כמו שאנחנו מאחלים לעצמנו וכמו שבעלי החיים אמורים לחיות. יחד עם זאת, יש הבוחרים להיות צמחוניים או טבעוניים גם בשל ההשפעות הסביבתיות הרבות של צריכת בשר 

כיצד נוכל לפעול?

בנשיאת הסרט בנושא זה נביע רצון לפעול בדרכים אלו:

  • הפחתת צריכת הבשר או העדפת עוף / דג

  • העדפת תוצרת מקומית

  • הימנעות מרכישת יותר מזון ממה שאתם צריכים

  • הימנעות מהשלכת מזון לאשפה

  • וויתור על משקאות במיכלי פלסטיק חד פעמיים

  • הכנת האוכל שלכם בעצמכם

  • העדפת מזון אורגני

  • לקיים אורח חיים צמחוני או טבעוני ולתמוך בגישה זו 

  • לקיים יום בשבוע ללא בשר (לדוגמה: שני-הצמחוני/טבעוני).

  • הצמידו את סרט OurRibbon.com שלכם לתיק כדי להזכיר לכם את אחריותכם בנושא ולעורר מודעות בקרב הסובבים אתכם

 

הידעתם?

-האגודה הצמחונית הראשונה הוקמה באנגליה בשנת 1874. המטרה של האגודה הייתה ללמד אנשים שאפשר להיות בריאים גם בלי לאכול בשר.

 

-הצמחונות בהודו, היא חלק בלתי נפרד מתרבותה, היא המדינה עם הכי הרבה צמחונים בעולם, כ-70% מהצמחונים בעולם הם הודים. 

 

-מחקר בריטי גילה, כי ככל שרמת ה-IQ גבוהה יותר, כך סביר יותר שילד יהפוך לצמחוני או טבעוני.

 

-בשנת 2012 אישרה מועצת העיר בלוס אנג׳לס שבכל יום שני העיר תהיה ״עיר ללא בשר״ כחלק מקמפיין בינלאומי להפחתת צריכת הבשר מטעמי בריאות ולשמור על איכות הסביבה. 

 

-אלברט איינשטיין, לאונרדו דה וינצ'י, פול מקרטני, לב טולסטוי, פיתגורס, ברוס לי, שרה סילברמן וכמובן, הנשיא שלנו-ראובן ריבלין, כולם צמחונים!

 

-בחלק מן הזרמים בבודהיזם, יש הבוחרים בתזונה צמחונית ואף, טבעונית. זאת בשל איסור פגיעה בבעלי חיים, בתורת הבודהא.

 

-מספר בעלי החיים הנשחטים לאכילה, בכל שעה, בארה"ב הוא 500 אלף.

 

-מחקר סיני מקיף שנערך במשך 20 שנה מצא כי שיעורי התמותה במדינות המתבססות על תזונה מן החי גדולים יותר מאשר המדינות המתבססות על תזונה צמחונית. 

bottom of page