20200721_174540.jpg
20200122_160319.jpg
תמונה1.png
תמונה2.png

אודות הפרוייקט

לתשובות לשאלות נפוצות לחצו כאן

פרוייקט Our Ribbon הינו פרוייקט ייחודי בתוכנית נחשון בגימנסיה הריאלית, מקיף א' ראשון לציון המבקש ליישם את הקווים המנחים של תוכנית נחשון לפיתוח וטיפוח נוער מוכשר וערכי ליצירת מנהיגות מדעית למדינת ישראל בנושאי סביבה. 

 

אודות תוכנית נחשון

תוכנית נחשון יונקת את תפיסת החינוך וההכשרה שלה מתוכנית העילית הצבאית–אקדמית תלפיות ומתבצעת במסגרת כיתות ייעודיות – כיתות נחשון – בבתי ספר תיכון וחטיבות הביניים בישראל. התוכנית מציגה תפיסה חינוכית כוללת המבוססת על למידה ופיתוח אקטיביים עצמיים של התלמידים בהובלת מחנך-מנהיג. התוכנית מביאה לרכישת מיומנויות ויכולות דרך פיתוח מקביל ומאוזן של שלושה בסיסי כוח: השכלתי – אישיותי – ערכי, היוצרים ביחד שלם הגדול מסכום חלקיו.  דמות הבוגר של תוכנית נחשון מכוונת את הפיתוח והטיפוח של כל תלמיד ברמת הפרט. דמות זו מוגדרת לאור מטרות החינוך הממלכתי במדינת ישראל תוך התמקדות במטרת תוכנית נחשון – יצירת עתודת מנהיגות למדינת ישראל:

 

בעל פוטנציאל מעולה למצוינות מקצועית במגוון כיווני התפתחות,

הנסמך על חשיבה מדעית, יכולות אישיות ותובנות חברתיות,

על-מנת להיות פרט תורם ומוביל בעם, במדינה ובחברה.

נסמך על בסיס ערכי מוצק ומחויב לקיומה ולקידומה של מדינת ישראל 

כמדינה יהודית, דמוקרטית ומתקדמת.

במסגרת יישום תוכנית זו בשכבה יוד בשנה"ל תש"ף התפתח פרוייקט Our Ribbon המבקש לקדם את המודעות והאחריות האישית לנושאי סביבה ברמה המקומית (ראשון לציון), הארצית ובשאיפה גם ברמה העולמית. 

20190925_135204.jpg
20200304_132236.jpg

נקודות מרכזיות בשלבי פיתוח הפרוייקט: 

בתחילת שנה"ל תש"ף יצאו תלמידי קבוצת נחשון (שכבה יוד) של הגימנסיה הריאלית, מקיף א' בראשון לציון לסקר רחוב בו ביקשו התלמידים לבדוק מהם הנושאים החשובים הנמצאים על סדר היום הציבורי לפי דעתם של תושבי העיר. איסוף המידע נעשה באמצעות טופס גוגל, אותו הגו התלמידים, אך באופן המאפשר לכל אדם להביע את דעתו באופן חופשי לצד איסוף נתונים לניתוח סטטיסטי. מיד לאחר מכן, ריכזו התלמידים את הנתונים ופילחו לקטגוריות עיקריות, שמתוכן התבקשו בהצבעה לבחור מהו התחום בו ירצו להתמקד בפרוייקט לימודי יישומי. הבחירה היתה "איכות הסביבה". בהמשך, התכנסו התלמידים לתהליך ארוך של "חשיבה עיצובית" המשלב סיעור מוחין כיצד ניתן לקחת את הנושא הנבחר ותתי הסוגיות הקשורות אליו ולהביאו לכדי פרוייקט בר ביצוע ומדיד שיש לו השפעה ארוכת טווח ומשמעותית. הדרישה היתה "לחשוב בגדול" ללא הגבלות של עלות או מקום. מתוך מפגשים אלו הגו חברי הקבוצה בהנחייה של המורה נדב שמגר את רעיון פרוייקט Our Ribbon שנשמר בסוד עד למועד השקתו בימים אלו. 

20210427_184232.jpg
20210427_184329.jpg

פרוייקט Our Ribbon

הפרוייקט נשען על עקרון של קידום המודעות לנושאי סביבה. במסגרת הפרוייקט מופקים סרטים עשויים בד, (מתוך שיקול סביבתי) שניתן לתלות על גבי תיקי גב. כל סרט מקדם נושא סביבתי אחר. הסרטים מלווים על ידי אתר אינטרנט, המרכז את המידע אודות כל אחד מהנושאים הסביבתיים וכן המלצות / בקשות, לגבי מה ניישם במידה ונבחר לשאת את אחד מהסרטים על התיק. 

הפרוייקט הוגדר מתחילתו כפרוייקט ללא מטרות רווח. כאשר הכספים המתקבלים מרכישת הסרטים בעלות סמלית של כ-5 שקלים לסרט יחולקו לשלושה תחומים עיקריים: 1. רכישת סרטים נוספים להמשך יישומו של הפרוייקט, 2. מתן תרומה קבועה לגוף סביבתי בהיקף של אלפי שקלים בכל סבב רכישה שייבחר על ידי חברי הקבוצה, 3. תמיכה במימון תהליכי למידה של נושאים סביבתיים עבור תלמידים במערכת החינוך (לדוגמה עבור סיורים לימודיים, הזמנת מרצים ומומחי תוכן).   

שם הפרוייקט Our Ribbon מתייחס הן ליישום הפרוייקט, באמצעות סרט המתחבר לתיק שאותו אנו מבקשים מנושא הסרט לקדם וכן בהקשר לסלנג בעברית "הסרט שלנו" - כיצד אנו רוצים שהעתיד, או "הסרט שלנו" כפי שאנו היינו רוצים לראות אותו, באמת ייראה. סיסמת הפרוייקט: Our Planet, Our Future, Our Ribbon ובעברית: כדור הארץ שלנו, העתיד שלנו, הסרט שלנו. מתוך הבנה שהסביבה שלנו, כדור הארץ חשוב לנו ולכן עלינו לדאוג לעתידו ולעתידנו וזאת נעשה באמצעות "הסרט שלנו" שמקדם את המודעות לנושאים ומעודד להתחייבות לפעול בתחומי הסביבה השונים. מתוך כוונה להתאים את הפרוייקט לככזה החוצה גבולות, שם הפרוייקט הינו באנגלית וללא סימני הזדהות עם מקום מסויים, מעבר להיותו רעיון מקורי של תלמידי קבוצת נחשון בגימנסיה הריאלית, מקיף א' בראשון לציון בהנחיית המורה נדב שמגר. 

WhatsApp Image 2021-05-02 at 13.23.02.jp
WhatsApp Image 2021-05-02 at 13.23.03.jp

לצד יישום הסרטים, כמרכיב משלים, שם הפרוייקט נקבע ככתובת דומיין: OurRibbon.com כדי להצמיד לסרטים אתר אינטרנט המסביר את מהות הפרוייקט והמידע הנדרש אודות כל אחד מהסרטים המופקים במסגרתו והציפיות מצד המבקשים להשתתף בפרוייקט על ידי הצמדת אי אלו מהסרטים לתיק. בהמשך, בוצעה התקשרות עם הגרפיקאי רוני בלחסן בעלי משרד הפרסום "אינפו אילת" שהתנדב לסייע בעיצוב לוגו וסרטי הפרוייקט תוך קיום שיח עם התלמידים בתהליכי החשיבה והעיצוב ארוכי הטווח. 

לאחר השוואת מחירים מול ספקים בארץ, בלית ברירה, בשל פער גדול בעלויות, הוזמנו דוגמיות הסרטים ממפעל בסין המייצר את הסרטים על ידי מכונות (בניגוד לסדנאות יזע) ומבד (מתוך חשיבה סביבתית) ובתקציב שיאפשר את יישום הפרוייקט מנקודת המבט של לקוח הקצה, רוכש הסרט בעלות סמלית. בהתקשרות עם המפעל בסין, בוצעו התכתבויות רבות לאורך שנה שלמה בה אף הוזמנו מספר סבבי דוגמיות ובוצעו התאמות ותיקונים בין סבב אחד למשנהו והכל תוך שיתוף התלמידים בתהליך קבלת ההחלטות השונות.   

 

 

הפרוייקט בקבוצת נחשון

תלמידי קבוצת נחשון שהחלו דרכם בשכבה יוד בשנה"ל תש"ף יישמו באופן מיטבי את ראציונל התוכנית בה הצליחו ליישם מגוון תכנים בכל שלושת בסיסי הכוח של התוכנית: האישיותי, ערכי והשכלתי כפי שמפורט בדוגמאות הבאות: 

בבסיס הכוח האישיותי: התלמידים הבינו מתוך יישום הפרוייקט למידה ויישום של ערכים אישיותיים כגון לקיחת אחריות (על התהליך כקבוצה וכפרט), יוזמה ואף צדק ויושר.  

בבסיס הכוח הערכי: התלמידים למדו נושאי ערבות הדדית, ערכי דמוקרטיה בהחלטות קבוצתיות, תרומה למדינה ולחברה ועוד,

בבסיס הכוח ההשכלתי: למדו התלמידים מגוון רחב של תכנים ומיומנויות בהתאם לנדרש בכל שלב משלבי יישום הפרוייקט ואשר כללו בין היתר: הכרות ולמידה אודות כל אחד מהנושאים הסביבתיים שנבחרו לפרוייקט (בין אם על ידי אנשי מקצוע או מידע ברשת), יישום בכלי גוגל שונים, יישום סקרים וניתוח מידע, תהליכי חשיבה עיצובית, עיצוב מצגות, עמידה מול קהל ויישום הרצאה, עקרונות כלכלה בסיסית בכל הקשור לתחשיבי הפקה (עלות, רווח וכדומה) שיווק ופרסום ועוד,


חברי הקבוצה (לפי סדר א"ב) בהנחיית המורה נדב שמגר: 

אולכה אבישג, אלוורז ליעם, אלימלך איתי, אפלמן אליזבטה, כפיר-שאואר אייל,כץ אורן, לביד לירון, לויצקי אליסה, נאור דנה, סבלזון רוני, סרוסי אלעד, עדי רז, פריאנטה עילי-יעקוב, פריידלין קטיה, קובלנקו יסמין, שניידר מאיה.

20200123_103414.jpg
ScreenHunter_6599 Apr. 27 19.58.jpg